Babia Góra - Diablak
BABIA GÓRA - DIABLAK
Krótki montaż z wycieczki na najwyższy szczyt Beskidów, czyli Diablak na Babiej Górze


Akademicka Perć


Najciekawszy i jednocześnie uznawany za najtrudniejszy szlak w Beskidach. Oznaczony żółtym kolorem prowadzi od Skrętu Ratowników, niedaleko schroniska na Markowych Szczawinach, do którego można dotrzeć szlakiem niebieskim z przełęczy Krowiarki. Nasza wędrówka zaczęła się właśnie od przełęczy Krowiarki gdzie ku naszemu zdziwieniu o 7:00 rano, wszyscy wpadli na ten sam pomysł i przyjechali zdobywać Diablak. Większość turystów wybierała jednak szlak czerwony, prowadzący kolejno przez Sokolicę, Kępę i Gówniak. Na szlaku niebieskim można było sporadycznie spotkać wracających turystów z wcześniej wymienionego schroniska, a po niewiele ponad godzinnym spacerze trafiliśmy na skrzyżowanie ze szlakiem żółtym. Sam szlak niebieski mogę spokojnie polecić rodzinom z małymi dziećmi, jest bardzo malowniczy i nie stanowi żadnego wyzwania górskiego. Spokojny spacerek, odwiedziny nad Mokrym Stawikiem i wizyta w schronisku, na pewno ucieszy najmłodszych.


Od Skrętu Ratowników zaczyna się trudniejsza część przygody, jest mnóstwo kamienistych schodków i trasa staje się wymagająca. Momentami przypomina spacer po Szczelińcu czy Błędnych Skałach.
Trwa to dobrą chwilę, aż trafiamy na odcinek sprawiający największą frajdę przy Czarnym Dziobie, gdzie trasę pokonujemy przy pomocy zamontowanych łańcuchów i klamer, po których wspinamy się górę. Warto przypomnieć, że cały żółty szlak jest jednokierunkowy i w okresie zimowym, ze względu na zagrożenie lawinowe, zostaje wyłączony z użytku.

Babia Góra - Diablak1

Po pokonaniu tego odcinka można podziwiać ukazujący się naszym oczom Diablak. Na samym szczycie oprócz podziwiania widoków (w dobrą pogodę widać piękną panoramę Tatr), można znaleźć kamienny obelisk, płytę skalną z napisem z okresu międzywojennego, obelisk z tablicą pamiątkową, kamienny ołtarz polowy, oraz wybudowany przez turystów mur, pełniący rolę wiatrochronu.

Babia Góra - Diablak2

Powrót czerwonym szlakiem zajmuje około 2 godziny i 30 minut spokojnym spacerem, który prowadzi przez lekkie kamieniste zejścia, długi korytarz między kosodrzewiną i zejściem po drewniano-kamienistych schodach, swoją drogą, na pewno ułatwiających wejście tą stroną.

Babia Góra - Diablak3

Bardzo polecam ten właśnie odcinek jeżeli nie podróżujecie z małym dzieckiem, w szczególności przeprawę żółtym szlakiem, gdyż jest to jedyne takie miejsce w Beskidach.