silesia_marathon
SILESIA MARATHON 2020
Film i relacja z biegu Silesia Marathon 2020


4 Października 2020 zaliczyłem swój debiut na dystansie 42 km, na jednej z największych imprez biegowych w Polsce - Silesia Marathon 2020. Pogoda od samego początku nie rozpieszczała uczestników, a bieg rozpoczął się w dość mocno deszczowych warunkach, nie wpływając jednak znacząco na entuzjazm startujących. Trasa maratonu przebiegała podobnie jak w zeszłym roku przez dzielnice Katowic, zahaczając o Mysłowice, Siemianowice Śląskie, prowadząc z powrotem do Parku Śląskiego, a dokładniej do mety, która znajdowała się na bieżni Stadionu Śląskiego.

Ze względu na pogodę i na obecnie nam panujące warunki, jedyne czego zabrakło to większych grupy kibiców. Porównując z zeszłoroczną imprezą, gdzie startowałem na dystansie półmaratonu, zdecydowanie liczebność wspierających była mniejsza. Natomiast tym którzy dzielnie stali przy trasie i wspierali biegaczy, bardzo dziękuję, a w szczególności mojej dedykowanej grupie wsparcia :)
Doping dodawał skrzydeł w trudnych chwilach, natomiast finisz na stadionie pewnie każdemu dolał do baku dodatkowe pokłady paliwa.

Co do mojej dyspozycji jestem w miarę zadowolony, chociaż zabrakło w moim przypadku odrobiny wytrzymałości na ostatnich 9 km. Niestety tempo spadło dość znacznie i nie obyło się bez kilku marszobiegów. Wnioski zostały wyciągnięte i jeżeli zdecyduję się na start w przyszłym roku, podejmę inne kroki w przygotowaniach. Najważniejsze, że dobiegłem i udało się ukończyć cały dystans.

Mój trening był hybrydą dwóch planów, przewidujących 3 treningi biegowe w tygodniu przez okres 16 tygodni. W okres przygotowawczy wplotły się też treningi do Garmin Ultra Race 13 km, stąd kilka biegów górskich i crossowych również miało miejsce. Nie wszystkie treningi zostały zaliczone czy to przez małe kontuzje, czy przez zbyt duże obłożenie treningowe, w wyniku czego jako zamiennik wskakiwał trening cardio na rowerze.

Plan został ułożony, bazując na następujących artykułach:


trening-biegacza.pl - plan na 3 treningi w tygodniu

bieganie.pl - tabelka z pierwszego posta


Poniżej załączam moją rozpiskę, może komuś się przyda lub posłuży jako baza do ułożenia własnego planu. Proszę pamiętać, że jestem totalnym amatorem i przedstawiony plan nie jest stworzony przez profesjonalnego, zawodowego biegacza :)


PlanMaraton2020

Zachęcam do obejrzenia materiału wideo, dajcie znać czy wam się podobało i zapraszam na przyszłe relacje!